Jump to content


Photo

SMS (Short Message Service) świętuje dziś swoje 20 urodziny!


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,116 posts
    • Time Online: 564d 20h 32m

Posted 03 December 2012 - 17:19

Dokładnie 3 grudnia 1992 roku Neil Papworth, pracownik brytyjskiej sieci Vodafone, wysłał do swojego kolegi pierwszą krótką wiadomość tekstową SMS ze świątecznymi życzeniami: "Merry Christmas!". Wiadomość została wysłana z komputera osobistego na przenośny telefon komórkowy Orbitel 901. Tak narodziła się tradycja wysyłania krótkich wiadomości tekstowych na telefony komórkowe, zwane potocznie SMS-ami.

Attached File  Orbitel 901.PNG   233.2K   4 downloads
Fot. Orbitel 901


Początkowo operatorzy wykorzystywali Short Message Service do informowania swoich abonentów o zmianach w cenniku czy też awariach nadajników. Dopiero w 1999 roku umożliwiono użytkownikom wysyłanie sms'ów pomiędzy różnymi sieciami. Ten niepozorny i jakże prosty system komunikacji zdobył niesamowitą popularność wśród młodzieży i po dzień dzisiejszy triumfuje pod względem najbardziej popularnej formy łączności międzyludzkiej.

Na temat fenomenu krótkich wiadomości tekstowych wypowiedział się pan Artur Sadowski, menadżer do spraw rozwoju w firmie Platforma SerwerSMS.pl:

SMS jest w doskonałej formie, wciąż cieszy się ogromną popularnością i sympatią użytkowników. Mimo szaleńczego tempa postępu technologicznego w obrębie telekomunikacji jeszcze nikomu nie udało się wprowadzić standardu, który zastąpiłby porozumiewanie się komunikatami liczącymi magiczne 160 znaków. Myślę, że specjaliści wieszczący SMS-owi koniec kariery, którzy stawiają na mobilne komunikatory mogą srogo się zawieść. Facebook, Twitter i inne popularne komunikatory to jednak moda natomiast krótka wiadomość tekstowa, to nasza komunikacyjna rzeczywistość. W ciągu ostatnich 20 lat SMS wszedł nam w krew i stał się tak naturalnym sposobem komunikowania się, że mało kto wyobraża sobie telefon bez tej funkcji.


Główny Urząd Statystyczny odnotował w Polsce w 2011 roku ponad 56 miliardów wysłanych wiadomości, natomiast Urząd Komunikacji Elektronicznej doliczył się 52 miliardów. Oznacza to, że statystyczny Polak wysłał w 2011 roku ponad 1000 krótkich wiadomości tekstowych! Dlaczego sms'y są tak popularne? Zapewne niebagatelne znaczenie ma fakt, iż sms'y są obsługiwane przez każdy obecnie dostępny na rynku telefon komórkowy. Nie wymagają żadnej konfiguracji, znajdowania się w zasięgu określonej sieci komórkowej, posiadania drogiego smartphone'a czy też uruchamiania dodatkowych aplikacji. Wystarczy wejść w edytor, napisać kilka słów, wysłać i po chwili otrzymujemy raport, że wiadomość została dostarczona. Dostępność, wygoda i prostota tej formy komunikacji powoduje, że smsy wciąż deklasują nowoczesne formy komunikacji jak komunikatory internetowe, aplikacje na portalach społecznościowych czy też maile.

A czy Wy pamiętacie Waszego pierwszego SMS? Zapraszam do dyskusji :)

Źródło: Chip, Wikipedia
  • 3
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...

#2 OFFLINE   slivka91

slivka91

    Distinguished Member of Sony.yt Community

  • User
  • 512 posts
    • Time Online: 15d 4h 34m

Posted 03 December 2012 - 20:09

Pamiętam. Do koleżanki "Hejka co tam??" ze swojej pierwszej Nokii 3510i xD

Sms - obecnie niby nic a bez niego nie da sie poprawnie funkcjonowac. Proste wygodne przekazanie wiadomosci do innej osoby z dowolnego miejsca za posrednictwem telefonu komorkowego.
Pamietam ojca Motorolę CD-903 tam żeby wiadomosci pisac trzeba bylo sie nameczyc by dojsc do edytora ale posiadal ta funkcje Bodajże to był 2000r.

Edited by slivka91, 03 December 2012 - 21:51.

  • 0
"Ćwierkają wróbelki, od samego rana..."

Posted Image

#3 OFFLINE   not found

not found

    Banned

  • Banned
  • 1,546 posts

Posted 03 December 2012 - 20:13

Co by to było gdyby nie było... ;) Pamiętam tylko, że pierwszego esa wysłałem z Nokii 3120 ale o jakiej treści? Nie wiem :P
WALKMAN?

Posted Image

#4 OFFLINE   bartolinio3

bartolinio3

    Banned

  • Banned
  • 1,180 posts

Posted 03 December 2012 - 20:15

Pamiętam jak mieliśmy n3410, nie było do kogo pisać tych SMSów bo była to jedna z nielicznych komórek w gronie znajomych :P Dopiero jak dostałem Alcatela Ot320 i kuzyn jakiegos wielkiego Szajsunga czy Siemensa, to esy szły w zatrważającym tempie. PIerwszy to było coś w stylu: "Działa ci telefon?" :lol:
Posted Image

#5 OFFLINE   jack79

jack79

    Distinguished Member of Sony.yt Community

  • User
  • 712 posts
    • Time Online: 22d 20h 48m

Posted 04 December 2012 - 10:33

Też nie pamiętam swojego pierwszego sms-a, ale na pewno został wysłany z Noki 3100

Edited by jack79, 05 December 2012 - 09:10.

  • 0

#6 OFFLINE   Carlito Brigante

Carlito Brigante

    Proud Member of Sony.yt Community

  • User
  • 47 posts
    • Time Online: 1d 7h 32m

Posted 04 December 2012 - 17:49

Również swojego pierwszega esa nie pamiętam ale poszedł z Nokii 6510i na pewno ;)
  • 0

#7 OFFLINE   Dabronik

Dabronik

    Senior Activist of Sony.yt Community

  • User
  • 233 posts
    • Time Online: 2d 20h 4m

Posted 06 December 2012 - 12:11

U mnie poszedl z noki 3310 o treści " mam już telefon nowy"
  • 0

#8 OFFLINE   slivka91

slivka91

    Distinguished Member of Sony.yt Community

  • User
  • 512 posts
    • Time Online: 15d 4h 34m

Posted 06 December 2012 - 12:16

Praktycznie wszyscy na Nokii zaczynali :D
  • 0
"Ćwierkają wróbelki, od samego rana..."

Posted Image

#9 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,116 posts
    • Time Online: 564d 20h 32m

Posted 06 December 2012 - 12:23

No ba, Nokia wtedy rządziła ;) Ja też zaczynałem od Nokii 3110 z 1997 roku. Licznik znaków w rogu ekranu, raporty doręczenia, a jak się chciało coś więcej napisać to się pisało bez spacji jedenWYRAZmałymiLITERAMIaDRUGIdużymi :D Nikt wtedy o T9 nie słyszał, a oszczędności były spore, bo w Simplusie sms kosztował 60 groszy, u mnie w Idei 40 :D Potem była Nokia 3210, słownik T9, wiadomości graficzne za które jadło 1,20 zł (jak za 3 SMS) i w 2003 roku prawdziwa rewolucja - Sony Ericsson T300 i wiadomości multimedialne :rolleyes: To były czasy... Raz mi się nawet udało wysłać sms z Alcatela HC 800 z 1996 roku:

Posted Image

On był jeszcze na te duże karty sim. Jak kupujecie kartę sim to musicie ją wyłamać, żeby wsadzić ją do telefonu. W nim nie trzeba było tego robić, cała wchodziła pod baterię :D No i tam, żeby wysłać smsa wpisywało się treść, potem trzeba było ręcznie wpisać numer centrali a dopiero potem numer odbiorcy z pamięci. Jak się człowiek pomylił, to trzeba było pisać wszystko od nowa, bo nie było żadnej skrzynki na robocze wiadomości... Kosmos, polecam :D
  • 3
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...


0 user(s) are reading this topic