Jump to content


Photo

Pojedynek aplikacji do darmowej komunikacji: Freeyah vs. Viber


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 OFFLINE   carmaster18

carmaster18

    Junior Activist of Sony.yt Community

  • User
  • 169 posts
    • Time Online: 4d 9h 42m

Posted 24 April 2012 - 11:18

Ostatnio w naszym kraju mocno reklamowana jest aplikacja od Heyah, służąca do darmowych rozmów. Pomysł wydaje się fajny, innowacyjny jak na nasze sieci komórkowe. Przez Freeyah możemy komunikować się niezależnie od sieci w której mamy nasz telefon, warunek jest tylko jeden - osoba z którą chcemy rozmawiać musi również mieć tę aplikację.



Freeyah
Dałem się skusić. Postanowiłem wypróbować Freeyah na swoim telefonie. Szybkie pobranie z Google Play (aplikacja waży 3,8MB) i jest. Instaluję. Przy instalacji podajemy swój nr telefonu, po chwili otrzymujemy sms z kodem, nie muimy go jednak przepisywać, ponieważ sam "wskakuje" w odpowiednie pole. Nam pozostaje tylko zaakceptować.
Po tym wszystkim możemy już zacząć korzystać z aplikacji. Naszym oczom ukazują się proste i czytelne zakładki.

To by było tyle. Mamy jeszcze opcję "Ustawienia" jednak za wiele nie ustawimy. Mamy propozycję przeniesienia numeru do Heyah, poinformowanie znajomych poprzez Facebooka, że korzystamy z aplikacji i inne marketingowe opcje. Konkretów brak.



Teraz najważniejsze. Szybkość aplikacji i jakość rozmów. Co do tego pierwszego nie mam zastrzeżeń. Freeyah działa dosyć szybko, wiadomości mamy od razu, szybciej od SMS'a. Aplikacja sama w sobie nie zawiesza się, czasem potrafi przymulić, kiedy minimalizujemy, by odczytać sms itp. Najgorsze zostawiłem na koniec - jakość rozmów. Głos jest zniekształcony, dochodzi z około 4, 5 sekundowym opóźnieniem co na dłuższą metę strasznie męczy, a w ostateczności nawet bawi :D

Podsumowanie:


Jeśli chcemy używać Freeyah jako alternatywy dla SMS to jest godny polecenia, do rozmów się nie nadaje. Przynajmniej narazie.



Viber

Po przetestowaniu byłem zawiedziony tą aplikacją. Myślałem sobie, że musi być coś podobnego, a co najważniejsz darmowego. No i znalazłem - Viber: Free Calls & Messages. Aplikacja z Google Play waży 4,20 MB. Pobrałem więc szybko, drugiej połówce nakazałem zrobić to samo :P. Instalacja przebiegła podobnie jak w przypadku Freeyah - podanie numeru telefonu i kod aktywacyjny. W mgnieniu oka przyszedł zwrotny sms z kodem i moim oczom ukazał się przyjazny obraz. W porównaniu z propozycją Heayah, Viber jest po angielsku. Nie umniejsza to w żadnym stopniu aplikacji, ponieważ wszystko jest intuicyjne. Wiadomości działają równie szybko. Wyświetlają się w "chmurkach", nasz tekst jest w zielonej chmurce, a od naszego rozmówcy w białej, oczywiście po dwóch stronach. Bardzo przydatnym drobiazgiem jest informacja o wysłaniu. W naszym dymku pod tekstem który wystukaliśmy pojawia się strzałka i napis "Sent", po chwili "Delivered". Mamy pewność, że rozmówca otrzymał wiadomość. Możemy w ten sposób zobaczyć czy dana osoba jest dostępna w aplikacji. Obok naszego pola do wpisywania wiadomości mamy okrągłą ikonkę aparatu. Możemy z komunikatora przejść bezpośrednio do aparatu, bądź do galerii i szybko wysłać zdjęcie. To nie wszystko, mamy również taką możliwość przeglądając galerię. W "w wyślij przez" mamy skrót do Viber. Jakość rozmów - tutaj aplikacja bije na głowę Freeyah jak też zwykłą sieć komórkową. Głos jest zupełnie inny, wydaje się, że osoba z którą rozmawiamy stoi obok nas. Nie ma żadnych opóźnień itp. Kolejnym udogodnieniem jest ustawienie powiadomień. Może pojawiać się tylko na pasku, może na całym ekranie bez względu na inne aplikacje z któych aktualnie korzystamy. Trochę się rozpisałem ale Viber posiada wiele opcji, o każdej chciałem wspomnieć :) Polecam wypróbowanie go na swoim telefonie z Androidem. Mi pozwolił zaoszczędzić co najmniej 15 zł na pakietach i rozmowach.


Obie aplikacje były tesowane na Wi-Fi. Jeśli posiadasz wystarczająco duży, bądź nielimitowany pakiet internetowy możesz używać normalnie.


  • 2

* Carmaster18 *



0 user(s) are reading this topic