←  Nokia

Sony.yt - International Sony Forum

»

Fiński producent telefonów nadal traci rynek

soniaczW800i's Photo soniaczW800i 22 Jul 2012

Wszystko co ma początek ma też swój koniec, firma Nokia bo o niej mowa niegdyś najbardziej znany i rozpoznawalny producent telefonów komórkowych z pewnością ma już swoje dobre lata daleko za sobą.

Poniżej wyniki finansowe za miniony kwartał, nie da się nie zauważyć że ustępuję innym producentom.

"Nokia sprzedała 10,2 mln smartfonów - to spadek o 6,5 w porównaniu z zeszłym rokiem. Aż 4 mln ze sprzedanych smartfonów to Nokia Lumia. Nieznacznie wzrosła natomiast sprzedaż telefonów komórkowych.

Firma w minionym kwartale straciła 1,53 mld euro - rok temu w tym samym okresie strata wynosiła 492 mln euro. W porównaniu do zeszłego roku spadły także przychody.

- Nokia podejmuje wszystkie konieczne kroki, aby przejść przez okres zmian. Drugi kwartał był trudny, podobnie będzie z trzecim kwartałem, ale absolutnym priorytetem jest sprawić, aby oddział Devices & Services znowu stał się dochodowy - powiedział Stephen Elop, szef Nokii.

W tym roku koreański Samsung sprzedał więcej telefonów niż Nokia, zrzucając Finów z pierwszego miejsca na liście największym producentów telefonów."


Źródło: interia.pl
Quote

Jurij's Photo Jurij 22 Jul 2012

Prawdę mówiąc Stephen Elop wykonał kawał dobrej roboty od momentu objęcia stanowiska CEO firmy Nokia. Jak ładnie ktoś zacytował na jego profilu na Wikipedii eksperta d/s mobilnych technologii Tony'ego Ahonnena:

"Nokia is doing the most rapid death in the shortest period of time ever, for a global market leader Fortune 500 sized company. Ever."


Ba, śmiem twierdzić, że gdyby wziął kilka godzin korepetycji od Berta Nordberga, firma Nokia zostałaby przejęta przez jedną z chińskich firemek produkujących np. telefony NOKLA i dokończyłaby żywota znacznie szybciej lub zyskała nowe życie produkując urządzenia dla firmy, która do tej pory tworzyła tylko i wyłącznie podróbki. :sarcasm: Kibicowałem firmie Nokia od 1997 roku (kiedy zacząłem się interesować telefonami komórkowymi) do 2003 roku. Potem obserwowałem jej poczynania a raczej staczanie się na dno. A Nokia miała olbrzymi potencjał. Już w 2003 roku mieli projekt gotowego urządzenia (4 lata przed iPhone'em!) z dotykowym ekranem, kolorowym wyświetlaczem i wszystkimi bajerami znanymi ze współczesnych smartphone'ów:

Dołączona grafika

Owo cudo nazywało się Nokia 7700 ale nigdy nie trafiło do sprzedaży. Możecie podziwiać je w polskim filmie Vinci. Potem stopniowo wypuszczali coraz więcej bubli aż w końcu zmuszeni byli do sprzedania się firmie Microsoft, sprzedania luksusowej marki Vertu i teraz widzimy postępującą agonię tej firmy :( Mam nadzieję że szybko padną, bo nie lubie patrzeć jak umierają giganci, którzy zaprzepaścili swoją szansę :( Chyba że znajdzie się ktoś z gigantyczną ilością gotówki do zainwestowania, pomysłem na odbudowę wizerunku firmy i planami na przyszłość, wyleje Elopa i dokona cudu... :unsure:
Quote

najodleglejszy's Photo najodleglejszy 22 Jul 2012

pamiętam, że czytałem jakiś czas temu, jak to Nokiowe szychy się wypowiadały, że Android nie ma przyszłości, bla bla bla. może i założenia mieli poprawne (nie pamiętam niestety dlaczego tak uznali), ale chyba nie przewidzieli, że ludzie będą sięgać po dobrze wypromowaną markę, nie mówiąc o tym że to Google, więc musi być dobre. podejrzewam, że gdyby wypuścili parę urządzeń w różnych przedziałach cenowych z dobrze znanym Androidem na pokładzie, sytuacja mogłaby się potoczyć inaczej. w końcu "mocniejsze" telefony Nokii kojarzą się z Symbianem, który ma przyklejoną stereotypową nalepkę "muli".
Quote