Jump to content


Photo

Android 2.3.4 Gingerbread vs Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich - różnice okiem zwykłego użytkownika


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,111 posts
    • Time Online: 564d 19h 15m

Posted 14 December 2012 - 00:26

Witajcie,

Od momentu wprowadzenia modelu Xperia X10 przez Sony Ericssona, czyli odkąd Android zagościł w produktach SE na dobre, przeczytałem na różnych forach internetowych tysiące postów, w których użytkownicy rzucali pod adresem producenta inwektywami, że opóźnia się z wprowadzeniem najnowszej wersji systemu, że nie dba o użytkowników wprowadzając do sprzedaży produkty ze starą wersją systemu i tak dalej. Wielu użytkowników wściekało się z niecierpliwości, kiedy aktualizacja będzie dostępna dla ich numeru SI. I niemal zawsze zadawałem sobie pytania: skąd taka nerwowa atmosfera? Czemu ludziom tak zależy na aktualizacji? O co cały ten hałas? W końcu nabyłem Xperię pro, aby między innymi wyjaśnić i tę zagadkę. Zakupiłem urządzenie z zainstalowanym najnowszym Androidem Gingerbread w wersji 2.3.4 kompilacja 4.0.A.2.0.62. Używałem tego systemu przez kilka dni, aby się z nim zapoznać. Potem z ciekawości zainstalowałem najnowszą wersję systemu Google Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 kompilacja 4.1.B.0.587 i przez kilka godzin testowałem możliwości nowej wersji. Niniejsze małe porównanie ocenię z punktu widzenia użytkownika, dla którego liczy się wygląd i funkcjonalność (użyteczność) systemu operacyjnego. Dodam, że wcześniej nie korzystałem z systemu Android na co dzień i są to wrażenia "na gorąco".

A oto co nam mówi o Androidzie ICS ciocia wikipedia:
  • obsługa procesorów dwurdzeniowych i rozdzielczości

    Please Login or Register to see this Hidden Content

    w telefonach
  • optymalizacja dla procesorów TI OMAP 4
  • interfejs Holo (z nową czcionką Roboto), możliwość zastąpienia przycisków obsługi gestami
  • nowy menedżer zadań
  • edytor zdjęć
  • Please Login or Register to see this Hidden Content

    2.0
  • Please Login or Register to see this Hidden Content

    2.0
  • Android Beam
  • Obsługa sprzętowej akceleracji interfejsu
  • Wbudowany edytor grafiki
  • Łatwiejsze tworzenie folderów na ekranie domowym (metoda przeciągnij i upuść)
  • Nowa metoda odblokowywanie: Face Unlock (polega na rozpoznawaniu twarzy)
  • Usprawniona aplikacja aparatu
4.0.3
  • naprawa błędów
4.0.4
  • poprawa stabilności
  • przyśpieszenie działania kamery
  • płynniejsza animacja rotacji ekranu
No cóż, lista zmian wydaje się być spora. Przyjrzyjmy się zatem, jak to wygląda po włączeniu i codziennej pracy z telefonem. Na początek:

Android 2.3.4 Gingerbread.

Attached File  GB.png   553.1K   12 downloads

1. Menu

Attached File  GB Menu.png   318.14K   14 downloadsAttached File  GB Home.png   291.77K   9 downloadsAttached File  GB motywy.png   74.96K   14 downloads

2. Ustawienia / menu serwisowe.

Attached File  GB Power.png   97.34K   8 downloadsAttached File  GB Ustawienia.png   89.07K   8 downloadsAttached File  GB Service.png   39.85K   7 downloads

3. Walkman, aparat,galeria, wideo.

Attached File  GB Walkman.png   119.31K   8 downloadsAttached File  GB korektor.png   88.15K   7 downloadsAttached File  GB Aparat.png   46.17K   8 downloadsAttached File  GB Aparat 2.png   61.68K   7 downloadsAttached File  GB Galeria.png   306.39K   8 downloadsAttached File  GB video.png   15.59K   9 downloads

4. SMS, kontakty, telefon.

Attached File  GB sms.png   47.32K   8 downloadsAttached File  GB kontakty.png   136.36K   7 downloadsAttached File  GB telefon.png   67.14K   6 downloads


Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich

Attached File  ICS.png   296.2K   9 downloadsAttached File  ICS 2.png   36.8K   9 downloads

1. Menu.

Attached File  ICS Menu.png   277.5K   14 downloadsAttached File  ICS motywy.png   70.66K   10 downloads

2. Ustawienia / menu serwisowe.

Attached File  ICS menu serwisowe.png   60.39K   8 downloadsAttached File  ICS pamięć.png   117.66K   7 downloadsAttached File  ICS Ustawienia 1.png   281.33K   10 downloadsAttached File  ICS Ustawienia 2.png   297.36K   7 downloadsAttached File  Ustawienia 3.png   279.52K   5 downloadsAttached File  ICS Ustawienia 4.png   291.1K   4 downloads

3. Walkman, aparat,galeria, wideo.

Attached File  ICS Aparat 1.png   477.42K   7 downloadsAttached File  ICS Aparat 2.png   228.74K   6 downloadsAttached File  ICS Galeria.png   433.51K   6 downloadsAttached File  ICS video.png   440.79K   5 downloadsAttached File  ICS Walkman.png   193.28K   9 downloadsAttached File  ICS Walkman 2.png   253.99K   7 downloads

4. SMS, kontakty, telefon.

Attached File  ICS sms.png   129.27K   8 downloadsAttached File  ICS kontakty.png   145.93K   8 downloadsAttached File  ICS telefon.png   305.94K   6 downloads


Podsumowanie - moje prywatne spostrzeżenia.

Po przesiadce z Androida 2.3.4 Gingerbread na 4.0.4 Ice Cream Sandwich:

- nie zauważyłem drastycznych zmian w płynności działania telefonu,
- nie zauważyłem znacznego poprawienia żywotności baterii,
- po włączeniu telefonu zamiast animacji Sony Ericsson jest animacja Sony,
- zauważyłem zmienione ikony. Regulacje głośności, pasek postępu wideo są cieniutkie, z dużą kropką w kolorze cyjanu, co widać na screenach. Niektóre ikony są inne, niektóre nazwy aplikacji zostały zmienione np. Galeria nazywa się Galeria Xperia.
- podczas ładowania baterii ikonka baterii nie jest animowana. Na wersji Gingerbread jest animowana.
- aby zrobić screen shot, trzeba przytrzymać przycisk power + volume down. Na GB wystarczy sam power i wybranie opcji screenshot. Co ciekawe na GB nie widać obrazu wideo, ale zapewniam Was, że jakość odtwarzanych filmów jest równie znakomita.
- W aplikacjach typu Walkman czy Galeria nie widać różnicy. Zdjęcia wyświetlane są w doskonałej jakości, zmiana zdjęć następuje płynnie, powiększanie także. Walkman gra równie świetnie w obu przypadkach, korektor jest taki sam. Menu aparatu jest inne, co widać na screenach. Ale żadnych nowych funkcji nie ma. Ot, inny układ ikonek.
- Menu ustawień w ICS jest podzielone na grupy, ma inne tło. Ale czy jest lepsze? Jest inne. Na GB wszystko jest również czytelne i łatwe w przyswojeniu i optymalizacji pod własne preferencje.
- SMS-y bez zmian. Kontakty i telefon widzicie na screenach. Jedyną różnicą w komunikacji jaką zaobserwowałem, to dymki w Google Talk na wersji GB wyświetlane są jednakowo, na ICS wpisy rozmówcy są z jednej strony, własne z drugiej. Ot, kosmetyka.
- Gry. Jedna z kluczowych kwestii. W końcu kupujemy smartphone po to, aby się komunikować, ale także po to, by dostarczał rozrywki. Na Gingerbread wszystko działa jak należy. Od Angry Birds po GTA III na maksymalnych detalach i ustawieniach. Na ICS Angry Birds co prawda działa, Ale GTA III klatkuje, a po 2-3 minutach gry ekran zostaje zamrożony lub miga w szaleńczym tempie, z głośnika wydobywają się piski, brak reakcji na klawisze - pomaga jedynie wyjęcie i włożenie baterii. Tutaj Sony dało plamę po całości.

Pobawiłem się trochę tym ICS i wróciłem do Gingerbread'a. Dla mnie jak już mówiłem system operacyjny ma być przyjazny użytkownikowi, ale co najważniejsze funkcjonalny. Jeśli któreś z zastosowań, dla których kupiłem nowy telefon, zwyczajnie nie działa na najnowszej dostępnej wersji systemu Android, to jaki jest sens korzystania z takiego systemu? W moim odczuciu nie ma. Mam nadzieję że to krótkie porównanie przyda się wszystkim posiadaczom Xperii z 2011 roku, którzy zastanawiają się czy zaktualizować swój telefon, bo podejrzewam że na wszystkich modelach zmiany prezentują się podobnie. Jeśli macie jakieś pytania, to możecie śmiało zadawać lub dzielić się własnymi spostrzeżeniami na temat różnic w obu systemach.

Pozdrawiam,

Jurij
  • 4
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...

#2 OFFLINE   phillix

phillix

    Knight of Sony Majesty

  • User
  • 2,012 posts
    • Time Online: 59d 11h 6m

Posted 14 December 2012 - 06:37

Ja zawsze byłem za GingerBreadem, ale ostatnio wgralem modyfikowany stock ics z końcówką 587. Xperia Ultimate HD.
Gry jak Dead Trigger i FIFA 12 działają dużo lepiej niż na GB i w dodatku telefon się nie wyłącza.
W dodatku mam duuzo fajnych dodTkow w ustawieniach + między klawiszami fizycznymi, a ekranem (dockiem) znajdują się 3 dotykowe przyciski jak w nexusie, tzn back, home i klawiszy more / options.

ROM jest strasznie wychudzony. Szybki, stabilny, elegancki.
Działa chyba na zablokowanym BL, więc polecam każdemu ;)

_________________
Fap, Fap, Fap from Tapatalk App :)
  • 0
Posted Image

#3 OFFLINE   jack79

jack79

    Distinguished Member of Sony.yt Community

  • User
  • 712 posts
    • Time Online: 22d 20h 48m

Posted 14 December 2012 - 06:59

Dla mnie największą wadą GB jest tragiczna obsługa modułu BT, a zwłaszcza to ograniczenie czasowe widoczności- całkowicie nieprzydatne :nah: .A Na ICS-e jest z kolei tragiczna jakość zdjęć i nagrań wideo

Edited by jack79, 14 December 2012 - 13:12.

  • 0

#4 OFFLINE   Goomowiec

Goomowiec

    Distinguished Member of Sony.yt Community

  • User
  • 634 posts
    • Time Online: 26d 18h 21m

Posted 14 December 2012 - 09:18

Niektóre ikony są inne, niektóre nazwy aplikacji zostały zmienione np. Galeria nazywa się Galeria Xperia.


nope, po aktualce do ICS powinieneś mieć galerię i xperia galerię (dziwnie to brzmi). w każdym bądź razie powinny być dwie galerie, przynajmniej ja (i nie tylko) w swoim lww tak mam. dead trigger działa mi w zasadzie bez ścinek na ics, wystarczy ciut zmniejszyć detale w ustawieniach. na dodatek najnowsza wersja systemu czyli ta z końcówką .587 poprawiła mi zasięg w telefonie, w każdym miejscu w domu mam stabilne 3-4 kreski a wcześniej miałem po 2-3 albo i wcale (łazienka).
  • 0
Posted Image
Skoro człowiek człowiekowi wilkiem to czy zombie zombie zombie?

#5 OFFLINE   sonyman

sonyman

    Master of Sony Ericsson Knowledge

  • User
  • 335 posts
    • Time Online: 13d 1h 52m

Posted 14 December 2012 - 09:50

Własnie uzywam GB, ale bardziej z wygladu podoba mi sie ICS, nawiazanie do telefonów sony. Mam mini pro, ale wole laucher z paskiem na dole niż naroznikami, wiec wgrałem rom oparty na GB odchudzony itp. Gry na nim smigaja bardzo dobrze, ale niestety brak mu duzej ilosci widgetów.

phillix czy mogłbys sprawdzic czy na tym romie co podałes dobrze działa vice city? Jezeli jeszcze na nim jestes oczywiscie, pewnie do mini pro rowniez wyszedł.
  • 0
Posted Image
Posted Image
Posted Image


0 user(s) are reading this topic