Jump to content


Photo

[TUTORIAL] Tuning X10 Mini Pro


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 OFFLINE   carmaster18

carmaster18

    Junior Activist of Sony.yt Community

  • User
  • 169 posts
    • Time Online: 4d 9h 42m

Posted 04 October 2011 - 22:03

Tuning X10 Mini Pro by carmaster18

Postanowiłem napisać tutorial jak pobawić się w tuning. Wszystkie pliki potrzebne do modyfikacji opisanych poniżej znajdziecie w paczce, którą umieszczam na końcu. Ostrzegam również, że po zabawie z rootem tracimy gwarancję!

Wszystko robisz na własną odpowiedzialność!




1. Robimy root systemu
Co to w ogóle jest root i po co go robić?
Root – (po Polsku korzeń) to tradycyjna nazwa konta, które ma pełną kontrolę nad systemem. Z założenia konto root nie powinno być używane do pracy, do której wystarczyłoby zwykłe konto z ograniczonymi uprawnieniami. Konto root uprawnia do wykonywania operacji zmiany właściciela pliku itp.

Root jest tym samym, co certyfikat Brown w softowych SE :) Pozwala na więcej względem zwykłego certyfikatu/konta.


Najprostszym i najszybszym sposobem na zrootowanie jest użycie programu SuperOneClick.
1. Wypakowujemy pliki i włączamy SuperOneClick.exe
3. W telefonie musimy mieć włączone debugowanie USB.
4. W programie klikamy ROOT i czekamy chwilkę. Jeśli pojawi się "Waiting for device..." podłączamy telefon.
5. Jeżeli zakończy się proces rootowania, program wyświetli nam odpowiedni komunikat. Wyłączamy i włączamy ponownie telefon, po czym cieszymy się zrootowanym telefonem. W menu pojawia się ikonka Superuser.

Żeby mieć korzyści z roota, instalujemy dodatkową aplikację Root Explorer oraz wrzucamy Xrecovery na kartę pamięci.
Szukamy w naszej paczce tych dwóch aplikacji. Root Explorer od razu instalujemy na telefonie. Xrecovery wypakowujemy – mamy w folderze trzy pliki: busybox, chargemon oraz spakowany xrecovery. Nie rozpakowujemy tego pliku! Radzę wrzucić te trzy pliczki bezpośrednio na kartę, ułatwi to potem pracę ;) Instalujemy Explorera. Wchodzimy na kartę pamięci, szukamy naszych trzech pliczków z Xrecovery i przenosimy je do system/bin (wszystkie trzy powinny mieć złotą "odznakę" po lewej stronie). Wyłączamy program. Możemy przejść do kolejnego punktu :)



2. Wgrywamy modyfikowany ROM

Aby wykonać krok 2, potrzebne jest pełne wykonanie kroku 1!



Wyłączamy telefon. Wchodzimy w tryb recovery, włączając telefon i wciskając klawisz "back" kiedy na ekranie pojawi się biały napis "Sony Ericsson". Pojawi nam się tryb recovery.

Stanowczo zalecam wykonanie kopii zapasowej!
W tym celu wchodzimy do zakładki "backup and restore" w trybie recovery
Klikamy tam na "Backup"
Czekamy na wykonanie.

Drugim obowiązkowym działaniem jest wykonanie czyszczenia wszystkich danych z telefonu, tzw. Wipe.
Robimy to w zakładce "wipe data/factory reset" , "wipe cache partition" oraz w zakładce "advanced / Wipe Dalvik Cache"

Teraz mamy już odpowiednie podłoże do wgrania romu. Wybieramy "install zip from sd card" a następnie "choose zip from sd card" szukamy romu na karcie pamięci (koniecznie w formacie .zip), klikamy i czekamy kilka minut. Później wracamy do głównego menu i klikamy tam "reboot system now". Telefon uruchomi się na nowym romie :)
Rom'y dostępne są na naszym forum, można również szukać na zagranicznych forach.



3. Zmiana czcionki

Root pozwala nam na dużą ingerencję w telefon. Jedną z opcji jest zmiana czcionki. W tym celu instalujemy Font Changer. Aby dodać czcionkę, musi ona być zgodna z formatem TrueType (.ttf). Podczas dodawania czcionek należy zachować następujący format nazw: NazwaCzcionki.tff, NazwaCzcionki-Bold.tff, NazwaCzcionki-Mono.tff
Czcionka musi mieć nazwę jednej z czcionek w telefonie. Czcionki umieszczamy na karcie pamięci w folderze o nazwie ".fontchanger". U siebie - z sentymentu do SE – ustawiłem Sony Sketch (dodałem do paczuszki żeby posłużyła za wzór)



4. Usuwanie niepotrzebnych/nieprzydatnych aplikacji systemowych
Aby usunąć niepotrzebne aplikacje z naszego telefonu, typu Facebook itp potrzebny będzie Root Explorer, który mamy już zainstalowany na naszym telefonie :) Przechodzimy w nim do katakogu System/app, na górze klikamy "Mount R/W", wyszukujemy interesujące nas aplikacje i po prostu je usuwamy. Zazwyczaj każdy program posiada dwa pliki w tym katalogu. Jeden z rozszerzeniem .apk, drugi .odex. Należy usunąć oba. Następnie usuwasz pozostałości po programach - dane i dalvik-cache. W tym celu przechodzimy do data/dalvik-cache i usuwamy odpowiednie pliki. Nie zawsze każdy program będzie posiadał swoje dane w tym folderze. Jeżeli nie ma to zostawiamy jak jest. Moja rada – usuwajcie z głową :) Usuwajcie tylko te aplikacje, co do których jesteście na 100% pewni. Wszystkie z frazą "android" oraz niektóre z "Google" radzę zostawić w spokoju. Ja usunąłem aplikację Facebook, oryginalne gry, Timescape, Youtube, Gmail, mail, przeglądarkę, widget naszej klasy, (którego fizycznie w telefonie nie było :D ) zestaw "office" który nie działał, Wisepilot, PlayNow, RoadSync, TrackID, Geotags. System działa stabilnie i szybciej. Dostępne miejsce w telefonie to 117MB. Pamięć podręczna wynosi 102MB, wielkie odciążenie systemu, co za tym idzie dłuższy czas pracy baterii :)

5. Zwiększanie żywotności baterii bez ładowania
Istnieje sposób na polepszenie pracy baterii. Robimy jej wipe. Przed jego wykonaniem telefon musi być naładowany w 100%. Inaczej nic to nie da. Kalibrację należy zrobić po wgraniu nowego ROM'u, ale można też skalibrować w dowolnej chwili jeśli uważasz, że bateria nie pokazuje faktycznego stanu naładowania. Wchodzimy w Root Explorer, folder data/system i usuwamy plik "batterystats.bin". Wychodzimy z Explorera, wyłączamy telefon, włączamy ponownie. Druga ważna sprawa to rozładowanie telefonu "do zera" to jest do wyłączenia się telefonu (nie do 3% i ładowanie). Nie można też doładowywać w międzyczasie! Ładujemy później do pełna (100%). Polecane jest powtórzenie tej operacji ale nie jest konieczne :)

>>PACZKA<<


Wszystkie uwagi, pytania itp proszę pisać pod tematem. Miłej zabawy :)


Edited by carmaster18, 04 October 2011 - 22:06.

  • 1

* Carmaster18 *


#2 OFFLINE   piotr88010

piotr88010

    Master of Sony Ericsson Knowledge

  • User
  • 375 posts
    • Time Online: 6d 1h 32m

Posted 05 October 2011 - 05:10

ciekawe, nawet nie wiedziałem że można modyfikować andka :) Ale trochę niebezpiecznie, bo jeden ruch i może być niefajnie...
  • 0
Posted Image

#3 OFFLINE   carmaster18

carmaster18

    Junior Activist of Sony.yt Community

  • User
  • 169 posts
    • Time Online: 4d 9h 42m

Posted 05 October 2011 - 15:33

Wszystko się da :) Androida nie da się ubić, coś nie wychodzi to wgrywasz ponownie :)
  • 0

* Carmaster18 *


#4 OFFLINE   bartq92

bartq92

    Squire of Sony Majesty

  • User
  • 1,812 posts
    • Time Online: 76d 13h 42m

Posted 05 October 2011 - 17:33

Ostrzegam również, że po zabawie z rootem tracimy gwarancję!


Warto dodać, że gwarancję można łatwo przywrócić przez wgranie na nowo oprogramowania programem Update Service lub PC Companion.
  • 0

#5 OFFLINE   danieloziom

danieloziom

    Banned

  • Banned
  • 5 posts

Posted 19 October 2011 - 13:14

Jaka szansa, że rootowanie uwali fona?

#6 OFFLINE   massey

massey

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 1 posts
    • Time Online: 1h 46m

Posted 13 January 2013 - 13:04

Emm, wie ktoś czemu nie mogę przenieść tych trzech plików?
  • 0

#7 OFFLINE   Salwador

Salwador

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 6 posts
    • Time Online: 3h 17m

Posted 04 February 2013 - 13:24

Nie mogę zainstalować tych aplikacji, tj. Root Explorer widać je na karcie jako nieznane pliki, nie jako aplikacje. Co z tym zrobić?
  • 0

#8 OFFLINE   phillix

phillix

    Knight of Sony Majesty

  • User
  • 2,012 posts
    • Time Online: 59d 11h 6m

Posted 04 February 2013 - 14:05

a jest rozszerzenie *.apk?
  • 0
Posted Image

#9 OFFLINE   Salwador

Salwador

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 6 posts
    • Time Online: 3h 17m

Posted 04 February 2013 - 16:06

Tak, jest rozszerzenie .apk. Nie działają zarówno z paczki, jak i internetu. Pobrałem z android market darmowa wersje Root Explorer (niestety nim nie da się grzebać w systemie) i próbując nim zainstalować jego pełna wersje(tą z paczki), wyskakuje "Błąd parsowania. Wystąpił problem podczas parsowania pakietu."

Edited by Salwador, 04 February 2013 - 16:30.

  • 0

#10 OFFLINE   phillix

phillix

    Knight of Sony Majesty

  • User
  • 2,012 posts
    • Time Online: 59d 11h 6m

Posted 04 February 2013 - 16:41

Forum nie wspiera piractwa. Zobacz ES File Explorer. Darmową wersją grzebałem w systemie. Prosty w obsłudze ;)
  • 0
Posted Image

#11 OFFLINE   Salwador

Salwador

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 6 posts
    • Time Online: 3h 17m

Posted 04 February 2013 - 16:56

Ymm, nie czyta mi żadnego .apk, przed rootem czytało.
  • 0

#12 OFFLINE   phillix

phillix

    Knight of Sony Majesty

  • User
  • 2,012 posts
    • Time Online: 59d 11h 6m

Posted 04 February 2013 - 17:12

Z marketu w ogóle nie instaluje czy co?
  • 0
Posted Image

#13 OFFLINE   Salwador

Salwador

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 6 posts
    • Time Online: 3h 17m

Posted 04 February 2013 - 17:15

Z marketu się instalują, ale .apk nie, w ogóle nie czyta ich jako aplikacja, tylko jakiś plik.
  • 0

#14 OFFLINE   phillix

phillix

    Knight of Sony Majesty

  • User
  • 2,012 posts
    • Time Online: 59d 11h 6m

Posted 04 February 2013 - 17:17

Co się dzieje jak klikniesz na apk?
  • 0
Posted Image

#15 OFFLINE   Salwador

Salwador

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 6 posts
    • Time Online: 3h 17m

Posted 04 February 2013 - 17:21

W explorer "Błąd parsowania", w Astro File otwiera się jak do instalacji, ale nie ma przycisku instal. W details pisze Could not open /sdcard/....sciezka pliku

Edited by Salwador, 04 February 2013 - 17:22.

  • 0

#16 OFFLINE   phillix

phillix

    Knight of Sony Majesty

  • User
  • 2,012 posts
    • Time Online: 59d 11h 6m

Posted 04 February 2013 - 17:23

Próbowałeś różne apki instalowac czy jedną? Wygląda na błąd aplikacji, którą chcesz instalować. Aplikacje systemowe tak mają.
  • 0
Posted Image

#17 OFFLINE   Salwador

Salwador

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 6 posts
    • Time Online: 3h 17m

Posted 04 February 2013 - 17:24

Próbowałem różne, z wszystkimi dzieje się to samo + aplikacje które wcześniej normalnie działały (przed rootem)



Dobra, już wiem karta pamięci coś zwalona i na tym telefonie nie trybi... Dzięki za pomoc

Edited by Salwador, 04 February 2013 - 17:31.

  • 0

#18 OFFLINE   tebich

tebich

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 18 posts
    • Time Online: 17h 40m

Posted 03 April 2013 - 09:30

siemka mam pytanie czy żeby korzystać z Root Explorera wystarczy ze tylko zrootuje telefon ??
  • 0


0 user(s) are reading this topic