Jump to content


Photo

Invalid imei number and Bootloader unlock error


  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 OFFLINE   Jkab02

Jkab02

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 9 posts
    • Time Online: 4h 47m

Posted 01 June 2018 - 20:49

Hello, I am new to this forum and I ask for advice when unlocking the bootloader, but from the beginning. I recently bought Xperia Z3 D6603 but after checking the DRM keys it turned out that the Bootloader was unlocked and was relocked again. There is an error when I try to unlock boorloader. I checked the IMEI number by imei.info and it turned out that this number belongs to xperia Z1 or xperia Z. In the system files of my xperia I found a file with the number imei = null and the entry EIMEI I do not know what [eimei] is, but I suspect it is encrypted Imei number. if anyone knows how to deal with it, please answer. PS. sorry for a long post but I did not know how to put my situation differently. I attached the file with eimei. The entry is at the very end of the script.

Attached Files


  • 0

#2 OFFLINE   Jkab02

Jkab02

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 9 posts
    • Time Online: 4h 47m

Posted 03 June 2018 - 18:54

Is it possible to read Bootloader unlock code from device with help of qualcomm tools like qpst, qxdm or qcat?
  • 0

#3 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,111 posts
    • Time Online: 564d 19h 15m

Posted 04 June 2018 - 16:13

 

There is an error when I try to unlock boorloader.

 

 

What error?

 

If phone works, has the signal and shows imei in settings - everything is ok.


  • 0
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...

#4 OFFLINE   Jkab02

Jkab02

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 9 posts
    • Time Online: 4h 47m

Posted 04 June 2018 - 16:15

I want to unlock Bootloader also I need original imei to get code from Sony Bootloader site.
  • 0

#5 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,111 posts
    • Time Online: 564d 19h 15m

Posted 04 June 2018 - 16:33

*#06# - enter this code in your phone dialer to get your imei.


  • 0
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...

#6 OFFLINE   Jkab02

Jkab02

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 9 posts
    • Time Online: 4h 47m

Posted 04 June 2018 - 16:47

Jeah but my original imei is corrupt and I use one from xperia Z and i do not know my original imei.
  • 0

#7 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,111 posts
    • Time Online: 564d 19h 15m

Posted 04 June 2018 - 17:14

What?

 

P.S.

 

If you can't describe your problem in English, do it in Polish.


  • 0
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...

#8 OFFLINE   Jkab02

Jkab02

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 9 posts
    • Time Online: 4h 47m

Posted 04 June 2018 - 17:55

What?

P.S.

If you can't describe your problem in English, do it in Polish.

No więc parę miesięcy temu zakupiłem xperie Z3. Po dwóch miesiącach zauważyłem problem z ziarnistymi zdjęciami kolor ziarna to czerwień zieleń i błękit. Wyczytałem że może być do spowodowane brakiem kluczy DRM i faktycznie wszystkie są aktywne ale pisze obok nich unknown error. Potem znalazłem coś takiego ja DRM fix lecz żeby go wgrać potrzebuje mieć odblokowany Bootloader. Próbowałem standardowej procedury odblokowania ze strony sony lecz po wprowadzeniu komendy w fastboot otrzymuje błąd. Następnie sprawdziłem czy imei jest w porządku bo przecież kod odblokowania idzie w parze z imeiem wprowadzonym na stronie sony. Po sprawdzeniu imei byłem w szoku ponieważ należy on do xperii Z a nie Z3 dlatego nie mogłem odblokować Bootloadera. Dlatego pytanie jest czy można wyczytać kod odblokowania bootloadera z plików systemowych na urządzeniu. czytałem na jakimś forum że w snapdragonach ów kod przechowywany jest w Little kernel czy czymś takim. Da się ten kod jakoś zczytać czy nie? Pozdrawiam .

Edited by Jkab02, 04 June 2018 - 18:28.

  • 0

#9 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,111 posts
    • Time Online: 564d 19h 15m

Posted 04 June 2018 - 20:55

Nie rozumiem o co Ci chodzi, Wypisujesz jakieś kompletne brednie. Telefon nie może mieć imei od Xperii Z bo na Xperiach nie da się zmienić imei.


  • 0
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...

#10 OFFLINE   Jkab02

Jkab02

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 9 posts
    • Time Online: 4h 47m

Posted 04 June 2018 - 21:00

Nie rozumiem o co Ci chodzi, Wypisujesz jakieś kompletne brednie. Telefon nie może mieć imei od Xperii Z bo na Xperiach nie da się zmienić imei.


No to sprawdź ten imei na imei.info

Attached Files


Edited by Jkab02, 04 June 2018 - 21:01.

  • 0

#11 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,111 posts
    • Time Online: 564d 19h 15m

Posted 04 June 2018 - 23:25

Po co miałbym to robić? Co to wnosi do sprawy? Taką naklejkę można wydrukować na dowolnej drukarce zebra...


  • 0
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...

#12 OFFLINE   Jkab02

Jkab02

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 9 posts
    • Time Online: 4h 47m

Posted 04 June 2018 - 23:31

Dobrze sprawę zamykam. Wymiana mobo powinna pomóc. Dziękuję za poświęcony czas.
  • 0

#13 OFFLINE   Jurij

Jurij

    Emperror of Sony Kingdom

  • Administrator
  • 12,111 posts
    • Time Online: 564d 19h 15m

Posted 05 June 2018 - 01:41

Jasne, tak najprościej :) A do jakiego modelu będziesz płytę kupował?

 

Bo wiesz, napisałeś, że kupiłeś Xperię Z3. Potem, że chcesz odblokować bootloader, ale potem wysnułeś hipotezę, że on już był odblokowany i zablokowany. Potem go chciałeś odblokować jeszcze raz, ale otrzymałeś tajemniczy błąd. Nadal nie wiem jaki. Potem zacząłeś pisać, że Twój telefon to jednak Xperia Z, a nie Xperia Z3. Potem wrzuciłeś zdjęcie jakiegoś pudełka i chciałeś żeby analizować numer imei pudełka. A w międzyczasie przyznałeś się, że tak naprawdę chodzi o czerwono-zielono-niebieskie przebarwienia na robionych zdjęciach.

 

No po prostu...

 

kCZPGv.gif

 

 

Jeśli mogę cokolwiek doradzić, to zorientuj się najpierw jaki masz telefon. Łatwo to sprawdzić, wpisz w aplikacji telefon kombinację *#06# i wyskoczy Ci numer imei telefonu. W ustawieniach możesz sprawdzić także model i numer imei. Numer imei powinien być także na naklejce pod którąś z zaślepek / szufladek. Jak już się dowiesz jaki to model telefonu, to napisz w nowym temacie jaki problem chciałbyś rozwiązać. Tylko zrób to tak, żeby Cię można było zrozumieć.

 

Pozdrawiam


  • 0
Serwis Sony Ericsson Online | Online Sony Ericsson Service | ?????? Sony Ericsson O?????

Xperia.jpg

Więcej informacji, Cennik | More information, Price list GG: 1793684 Skype: gen.jurij

Other services: LG, HTC, Samsung, Alcatel, Blackberry, Huawei, ZTE, Motorola, Sharp unlock and more...


0 user(s) are reading this topic