Jump to content


Photo

Tworzenie sterowników dźwięku - WBXML (Platformy A2 - DB3150, DB3200, DB3210, DB3350)


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 OFFLINE   Leito07

Leito07

    Freshly registered FAQ reader

  • User
  • 17 posts
    • Time Online: 2h 15m

Posted 31 October 2011 - 15:30

Tworzenie sterowników dźwięku - WBXML

Poradnik jak tworzyć własne (czyt. modowane) sterowniki dźwięku dla telefonów z platformy A2. Do tej pory od niedawna było to możliwe, ale przez "własnoręczne" wyszukiwanie wartości danych w plikach i zmianę ich. Chciałem napisać właśnie taki poradnik w którym opisane by było jak to robić, ale pomyślałem że czemu ułatwić tego i nie zrobić templata (takiego jak dla modowania akustyk dla telefonów ze starszych platform, czyli DB2010 APF i DB2020 ZAPF) skoro umiem modować WBXML ;)
Ale ja nie wiedziałem jak się do tego zabrać... dlatego wspólnie z @mc_kibel jako pierwsi na świecie stworzyliśmy templata do edycji plików akustyki w *.wbxml. On jest "dobry w HEXie" a ja w modowaniu akustyki A2 dlatego wspólnymi siłami stworzyliśmy tego templata... @mc_kibel rozgryzł strukturę templata APF i na jego wzór stworzył templata pod WBXML, a ja mu podawałem umiejscowienie poszczególnych danych itd... Czyli można powiedzieć że ja bez @mc_kibel bym nic nie zrobił a on beze mnie :bigyellowgrin: Ale dobra... do rzeczy :P


1. Potrzebne nam będą:
  • edytor hexadecymalny WinHEX (potrzebna będzie nam pełna wersja, do zdobycia w

    Please Login or Register to see this Hidden Content

    )
  • oryginalne sterowniki dźwięku z jakiegoś telefonu z platformy A2 (z W715 w załączniku)
  • pliki template dla WinHEX dzięki któremu będziemy widzieli poszczególne wartości danych w naszych plikach (w załączniku)
2. Pobieramy plik "Template_WBXML.zip" z załącznika, wypakowywujemy z niego pliki "wbxml.tpl" i "wbxmlfm.tpl" po czym wrzucamy go do katalogu z WinHEX-em.

3. Pobieramy niemodyfikowane (oryginalne) sterowniki dźwięku (np. z W715 z załącznika, chyba że chcemy "modyfikować już zmodyfikowane" sterowniki, wtedy pobieramy interesujące nas).

4. Teraz wybieramy pliki które chcemy modyfikować, poniżej informacje które są za co odpowiedzialne:

BT - dźwięk na słuchawkowym zestawi BT
BTC - dźwięk na samochodowym zestawie BT
BTL - dźwięk na słuchawkach BT
Farfield - dźwięk na zewnętrznym głośniku
VHF - dźwięk na samochodowym zestawie słuchawkowym
PHF - dźwięk na słuchawkach

A dokładniej (wybrałem akurat najważniejsze pliki ;)
):

farfield_call - dźwięk połączeń na głośniku od rozmów
farfield_fm - dźwięk radia na głośniku
farfield_play - dźwięk muzyki na głośniku
farfield_ring - dźwięk dzwonka na głośniku
farfield_rec - dźwięk mikrofonu
PHF_play, PHF_2_play, PHF_3_play, PHF_4_play - dźwięk muzyki na słuchawkach
PHF_call, PHF_2_call, PHF_3_call, PHF_4_call - dźwięk połączeń na słuchawkach
PHF_ring, PHF_2_ring, PHF_3_ring, PHF_4_ring - dźwięk dzwonka na słuchawkach
BTL_play - dźwięk muzyki na słuchawkach BT
line_out - dźwięk na zewnętrznym głośniku MPS
handset_0_call - dźwięk konwersacyjnej dynamiki
sysconn_fm - dźwięk radia na słuchawkach

5. Uruchamiamy program WinHEX i otwieramy w nim interesujące nas pliki.

6. Mając otwarty plik wciskamy na klawiaturze ALT+F12, wybieramy SE WBXML Editor by mc_kibel & Leito07 i klikamy Apply (jeśli chcemy modyfikować pliki radia wybieramy SE WBXML FM Files Editor by mc_kibel & Leito07).

7. Pokaże nam się okno edytora WBXML.

Posted Image

Widzimy poszczególne wartości poszczególnych danych, teraz co za co odpowiada:

HK.AUX - objętość dźwięku (czym mniejsza wartość tym bardziej zwiększona głośność)
HK.SPKRN - głośność dźwięku "ogółem" (czym mniejsza wartość tym bardziej zwiększona głośność)
HK.SPKRP - "omijanie" zakłóceń itd. (czym mniejsza wartość tym mniejsze zakłócenia)
HK.RXFILTER - jakość dźwięku (filtrowanie bassów) itd. (czym mniejsza wartość tym lepsza jakość dźwięku)
HK.TXFILTER - jakość dźwięku (filtrowanie sopranów) itd. (czym mniejsza wartość tym lepsza jakość dźwięku)
HK.RXDPGA - bassy (czym mniejsza wartość tym większe bassy)
HK.TXDPGA - soprany (czym mniejsza wartość tym większe soprany)

Poprawne znaczenia danych od @number1 z SE-NSE (przetłumaczone by @mc_kibel :P
) ;)

Cytat

HK.AUX - objętość dźwięku - być może, ale nie widać efektów - mniejsza wartość, większa głośność
HK.SPKRN - głośność ogółem - nie dla wszystkich akustyk, te wartości działają w telefonach z stereo, mniejsza wartość to większa głośność (gdzie C0 to maksimum inaczej brak efektów)
HK.SPKRP - filtr zniekształceń - mniejsza wartość mniej zniekształceń
HK.RXFILTER - pewien rodzaj balansu między lewą a prawą słuchawką (chyba dotyczy się tylko zestawu słuchawkowego)
HK.RXDPGA/HK.TXDPGA - ogólne filtry dźwiękowe do redukcji zniekształceń - mniejsza wartość mniej zniekształceń
HK.MIDR - pewnego rodzaj filtru częstotliwości - mniejsza wartość bardziej wyeksponowane niższe częstotliwości


Modyfikujemy te wartości kombinacjami jakie nam odpowiadają, ale nie możemy przesadzać! Przed ustawianiem poszczególnych wartości, pomyśl jak ustawisz inne ;) Wartości podajemy w HEX-ach czyli m.in. 99...10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01, 00, FF, FE, FD, FC, FB, FA, F9, F8, F7... tak od Fx do Ex w dół następnie od Dx, Ix oraz Cx Bx Ax...

8. Gdy skończymy zamykamy okno edytora WBXML klikając na krzyżyk (w oknie edytora) i w okienku

Posted Image

klikamy YES.

9. Klikamy na "drugi od góry" krzyżyk w prawym górnym rogu po czym w okienku

Posted Image

klikamy YES. Modyfikujemy tak wszystkie interesujące nas pliki...

10. Po zakończeniu wgrywamy zmodyfikowane pliki do telefonu, testujemy, jeśli jest taka potrzeba to poprawiamy... I cieszymy się pięknym dźwiękiem w telefonie
:bigyellowgrin:

Istnieją dwa templaty. SE WBXML Editor by mc_kibel & Leito07 i SE WBXML FM Files Editor by mc_kibel & Leito07. Za pomocą pierwszego edytujemy praktycznie wszystkie pliki (oprócz tych które "nie zawierają w sobie danych", są zapisane niżej no i oczywiście oprócz plików radia) a za pomocą drugiego edytujemy pliki radia (musieliśmy zrobić dwa, ponieważ te pliki różnią się "układem danych"). Reszty plików (tych napisanych na dole) nie zedytujemy w żaden sposób ponieważ niema czego w nich edytować. Niektórych plików oprócz tych napisanych na dole też nie zmodyfikujemy... Są one takie same ale niektóre nie posiadają danych wartości które posiadają inne itd... Dlatego wszystko jest robione metodą "prób i błędów" czyli modyfikujemy interesujące nas pliki, wgrywamy i testujemy, jak działa wszystko tak jak chcieliśmy to dobrze jak nie to czyli akurat danego pliku który odpowiada za to co zmodyfikowaliśmy i to nie działa nie zmodyfikujemy, ale "podstawowe" pliki takie jak np. "farfield_play.wbxml", "PHF_x_play.wbxml" czy "sysconn_fm.wbxml" na pewno zmodyfikujemy "poprawnie" ;)

W ogóle nie zmodyfikujemy ("pliki nie posiadające danych"):
Pliki zaczynające się na "BT_x... BTC_x... BTL_x..."

Na ten moment to wszystko co możemy napisać o modyfikowaniu sterowników dźwięku dla telefonów z platformy A2 ;)


Copyright by Leito07&mc_kibel

UWAGA! Zakaz kopiowania WBXML template na inne fora bez zgody autora!

Przewidziane poprawki i aktualizacje ;)


Pozdro.!

Attached Files


Edited by not found, 07 April 2012 - 09:59.
: korekta ;)

  • 3

#2 OFFLINE   SaimON

SaimON

    Junior Activist of Sony.yt Community

  • User
  • 103 posts
    • Time Online: 4d 2h 45m

Posted 24 June 2012 - 10:43

Jeśli modyfikuje plik BTL_play.wbxml i w polu "HK.AUX" "HK.SPKRN" mam domyślną wartość "00" to co mam wstawić aby było głośniej na moim zestawie Bluetoth, w sensie co jest mniejsze od "00" ?
  • 0

Posted Image

SE T610 (zgubiony) >>> SE T610 (drugi taki sam; posiadam dalej) >>> Sagem MY400x (posiadam dalej) >>>SE C702 (pierwszy telefon z salonu) >>> Nokia 3110 (posiadam dalej) >>> Huawei U7510 (sprzedany) >>> SE C702 (powrót, posiadam dalej, zalany)>>>SE W910i (sprzedany) >>>SE Elm (sprzedany) >>>SE Xperia X1i (sprzedana) >>> Samsung Omnia Lite (sprzedany) >>> Nokia 5530 (OBECNY) + K800i


#3 OFFLINE   bartolinio3

bartolinio3

    Banned

  • Banned
  • 1,180 posts

Posted 24 June 2012 - 11:05

"00" jest wartością najmniejszą ;)

Jurij: Post użytkownika SaimON został usunięty - brak związku z tematem, zdublowana wypowiedź.
Posted Image


0 user(s) are reading this topic